Financování stavby
Mít vlastní střechu nad hlavou je jistě snem mnoha z nás. Každý si asi dokáže představit, jak by měl jeho ..
Sen žít a bydlet v rodinném domě se stává skutečností a je dostupný pro stále větší počet lidí.Potřeba zajistit pro rodinu vlastní obydlí je stará jako lidstvo samo. S vývojem lidského společenství se vyvíjí i požadavky a nároky na bydlení. Lidské obydlí a jeho různorodost odráží vždy nejen rozdílné postavení lidí ve společnosti a nutné funkční požadavky na bydlení, ale rovněž kulturní úroveň a názory lidí v dané době. Vývoj obydlí byl a je závislý přímo na rozvoji stavebních technologií, dostupnosti používaného stavebního materiálu, vývoji řemesel, techniky i ekonomiky.
Od chatrčí ze dřeva a kůže, skalních „obydlí“, hliněných a dřevěných staveb přes pevné domy z kamene a pálené hlíny, až po současné zděné z pálených cihel, porobetonové, betonové a různé montované domy, prošel „rodinný dům“ dlouhým a pestrým vývojem.
Mezi základní požadavky na obydlí, které přetrvaly až do dnešní doby, patří především ochrana jeho obyvatel před klimatickými vlivy, ochrana majetku rodiny a zajištění soukromí rodinného života, včetně podmínek pro výchovu dětí.Další funkce a požadavky na bydlení se měnily v souvislosti s rozvojem společnosti, sociálního a pracovního zařazení členů rodiny, životního stylu v daném období, individuálních požadavků apod.
Jednou ze zásadních podmínek, která významně ovlivňovala vývoj rodinného bydlení, byla a stále je úroveň stavitelství, získávání stavebního materiálu a později rozvoj výroby stavebních prvků a dílců, který umožnil měnit vzhled, tvar i stavebně-technické vlastnosti domu. Měnila se i řemesla, která se stavebním úsekem souvisí. Výroba některých stavebních prvků, např. oken, dveří, podlahových krytin apod. má dnes převážně průmyslový charakter. Mění se a zvyšuje kvalita bydlení v rodinných domech i kvalita a vlastnosti staveb rodinných domů.
V různých dobách a částech světa se vyvinuly různé typy rodinných domů, sídel a usedlostí, které vycházely a odpovídaly době a místu vzniku a vypovídají dodnes o životním stylu a úrovni bydlení v dané epoše.
V našich středoevropských podmínkách lze rodinné domy rozdělit především podle způsobu života jeho obyvatel na městské a příměstské rodinné domy a vesnické zemědělské usedlosti. V městských aglomeracích se vyvinul typ měšťanských domů, domů řemeslníků, kde se funkce bydlení propojovala s provozem dílny nebo obchodu. Vesnické domy a usedlosti pak byly uzpůsobeny pro potřeby hospodaření na polích a chovu domácích hospodářských zvířat.
Pokud jde o stavební materiály, pak tradice v našich zemích nás většinou vede k výstavbě rodinného domu z u nás tradičních materiálů - pálená cihla a pálená krytina, dřevo, kámen nebo beton a k tradičnímu pojetí domu přízemního se sedlovou střechou volně stojícího v zahradě s využitím podkroví pro obytné místnosti, dvojdomku, popřípadě řadových rodinných domů. Méně časté jsou atriové domy a terasové typy rodinných domů, které se svým charakterem blíží k bydlení v bytových domech.
Na rozdíl od amerického způsobu života, kde je rodinný dům chápán jako zboží, které se pořizuje k uspokojení potřeb bydlení, a které se několikrát za život mění z důvodů častého stěhování, v našem evropském regionu pořizujeme obydlí především jako trvalé sídlo rodiny pro několik generací a budováním rodinného domu vytváříme zároveň „domov.“ Z těchto důvodů jsou v zámořských zemích oblíbené a často budované rodinné domy s relativně nižšími náklady a menší životností, které však tamějšímu způsobu života a požadavkům na bydlení plně vyhovují. Z těchto důvodů se velmi často používají montované typy rodinných domů, které rovněž umožňují rychlou výstavbu.
Evropská tradice výstavby rodinných domů je však odlišná, spočívá v budování rodinných domů z pevných materiálů s dlouhou životností, často i pro bydlení více generací. Tuto tradici lze charakterizovat heslem: „Můj dům - můj hrad.“
Rodinný dům - doporučení:
by měl odpovídat regionálním tradicím i současným požadavkům na bydlení
chrání své obyvatele nejen před klimatickými vlivy, ale současně zabezpečuje a zajišťuje majetek a soukromí rodiny
vytváří podmínky pro zdravý rozvoj rodiny a jejich členů od narození až do konce života, včetně výchovy dětí a jejich vzdělávání
slouží desítky i stovky let, bude vypovídat dalším generacím o životním stylu a kulturní úrovni jeho stavebníka; výstavbou rodinného domu vytváříme „domov“
Současné rodinné domy a vývojové trendy
Současné rodinné domy lze charakterizovat jako městské či předměstské typy, které vzhledem ke způsobu života a soudobému životnímu stylu pronikají i do venkovského osídlení. Jsou vytvářeny nejčastěji ucelené skupiny rodinných domů, satelitní a příměstské „sídliště,“ kde obyvatelé rodinných domů většinou nepracují a za prací dojíždí do měst, jejich obchodních nebo průmyslových zón. Stále žádanější se stává možnost bydlení ve vesnickém prostředí. Vývojem technického vybavení rodinných domků, informačních a komunikačních sítí, rozvojem individuální i hromadné dopravy se prakticky stírá rozdíl mezi způsobem bydlení na vesnici a ve městě.
Současné požadavky na funkci a kvalitu bydlení odrážejí měnící se způsob života, pracovní zařazení a potřeby lidí. V moderním rodinném domku ustupuje většinou do pozadí funkce hospodářsko-výrobní a do popředí se dostávají požadavky na rodinné domy s funkcí rekreační, regenerační a relaxační. Rovněž vytváření prostor vhodných pro studium a přípravu dětí na budoucí povolání i na další vzdělávání ostatních členů rodiny má vzrůstající tendenci.
Základní požadavky na soudobou výstavbu rodinných domků jsou především optimální dispoziční řešení domu, v němž se spojují funkce domu pro celou rodinu s prostory pro individuální potřeby jejich členů, propojení vnitřních prostor domu s venkovními obytnými prostorami jako jsou terasy, obytné a okrasné zahrady, popřípadě bazén nebo sportovní plochy. Do popředí se dostává otázka optimální tepelné pohody v domě a oslunění vnitřních prostor, snižování nákladů na provoz domu, snadná údržba a úklid rodinného domu, technické a technologické vybavení domu, účelně a esteticky řešený interiér, moderní a funkční kuchyň a vysoce kvalitní vybavení hygienického zařízení domu (koupelny, WC apod.), v neposlední řadě pak dostatek úložných prostor pro denní potřebu i sezónní věci (lyže, kola apod.). Důraz je kladen na zdravotní nezávadnost bydlení, používání řádně atestovaných stavebních materiálů a prvků, ochrana proti vlhkosti, opatření proti pronikání radonu ze zemské kůry apod.
Odhadnout další vývojové trendy a požadavky na bydlení v budoucnosti je velmi obtížná otázka. Určitou tendencí, která bude do budoucna hrát významnou roli, bude snaha neustále relativně snižovat náklady na provoz a údržbu rodinných domků. Použitím kvalitních materiálů na obvodové zdivo s vysokými nároky na tepelně izolační vlastnosti v kombinaci s moderními technologiemi regulace tepelné pohody v domě a případně s využitím netradičních zdrojů tepelné energie, snižujeme náklady na vytápění rodinných domů a zároveň pomáháme i chránit životní prostředí.
Vliv velmi podstatný bude mít další rychlý vývoj techniky, elektroniky a informačních technologií a s tím související vybavení domácností. To, co jsme si ještě před poměrně krátkou dobou - 20 až 30 lety nedovedli představit, ve vybavení kuchyní, vytápění domů, ale i u výplní otvorů (oken a dveří), úprav povrchů - především podlah, systému rychlého a přesného stavění rodinných domků, zabezpečovacích systémů a vybavení domů spotřební elektronikou, ale dnes i počítači apod., je dnes samozřejmostí a slouží denně k potřebám bydlení. Tento trend bude určitě pokračovat a ovlivňovat naše rodinné domky a bydlení v nich.
Především vývoj informačních a komunikačních sítí a jejich vstup do našeho života a bydlení v rodinných domcích současně s dalším rozvojem dopravy umožní ve větší míře a většímu počtu obyvatel bydlení v příměstských ale i vzdálenějších místech od center měst. Lze předpokládat i vzrůstající počet osob, které díky snadnému informačnímu propojení s okolním světem (internet apod.) budou pracovat převážnou většinu pracovní doby doma ve svém rodinném domku. Tím vzniknou další nároky na prostory v rodinném domku, především pracovny a kanceláře se zázemím i pro případné klienty a obchodní partnery.
Rodinný dům - doporučení:
zaručuje podmínky pro zdravé bydlení - nezávadné materiály, zeleň, slunce, světlo
při výběru domu zohledněme současné požadavky na bydlení z hlediska regenerace sil, relaxace a sportování, podmínek pro vzdělávání a kulturní vyžití
má splňovat požadavky na nízké náklady na provoz, snadnou údržbu domu i zahrady. Dům musí sloužit jeho obyvatelům a ne naopak
akceptuje rychlý rozvoj technického vybavení , informačních a komunikačních technologií, růst pracovních příležitostí vykonávaných přímo v rodinném domě to vše bude měnit požadavky na funkce rodinného domu
Výběr a pořízení projektu rodinného domu
Volba a pořízení projektu pro stavbu rodinného domu je současně s výběrem parcely pro výstavbu nejdůležitější etapou rozhodování, které je nutné věnovat náležitou pozornost i čas. V této fázi se totiž zásadním způsobem rozhoduje o funkčnosti rodinného domku, jeho kvalitách prostorových i estetických a hlavně o celkových nákladech na stavbu rodinného domu. Proto této fázi přípravy výstavby rodinného domku je nutné ponechat především náležitý časový prostor.
Již při výběru a pořizování parcely pro výstavbu je nutné rozhodnout o jaký typ stavby rodinného domku půjde. V současné době většina stavebníků rodinného domku preferuje typ volně stojícího domu v zahradě, který má nesporně celou řadu výhod z hlediska kvality bydlení, ale je náročný na prostor, tj.velikost stavebního pozemku.
Odstupové vzdálenosti od sousedních parcel by měly být minimálně 5 m, aby bylo do obvodových stěn domu obrácených k sousedům možné umístit okna obytných místností. Odstup od sousedních parcel je možné zmenšit na minim. 3 m, ale pak již nelze do těchto stěn umisťovat okna obytných místností. Vzdálenost mezi sousedními domy má být minimálně 10 m, nesmí však být menší než 7 m. Podrobněji o podmínkách zástavby pojednává § 44 vyhlášky č. 83/76 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu ve znění pozdějších předpisů. Mimo tyto obecné požadavky zjistíme na příslušném stavebním úřadu regulační zásady, které platí pro danou lokalitu či parcelu dle schválené územně plánovací dokumentace. Většinou se jedná o určení stavební čáry, výšky zástavby, tvaru a sklonu střechy, procenta zastavění pozemku apod.
Trochu opomíjeným typem zástavby rodinných domků jsou dvojdomky, které jsou vhodné zejména tam, kde šířka parcely neumožní stavět volně stojící dům protože odstupy od hranic pozemku by byly příliš malé (tj. pod 4m).
Pořízení projektu předchází rozhodnutí stavebníka pro jaký počet osob bude rodinný domek určen, zda bude jednogenerační nebo dvougenerační a na základě vyhodnocení místa stavby a stavební parcely se rozhodneme zda chceme stavbu přízemní, přízemní s obytným podkrovím nebo vícepodlažní, podsklepenou částečně nebo zcela nebo nepodsklepenou.
Dále pak je nutné rozhodnout jak budeme odstavovat osobní vozidla, tj. zda chceme garáž, dvojgaráž, příp. jen přístřešek nebo volné stání na zpevněné ploše. Nakonec je vhodné si uvědomit jaké budou naše požadavky na příslušenství domu, tj. dílnu, sklady, hobby místnosti, fit prostory, saunu, vířivé vany nebo bazén, venkovní terasy, sportovně rekreační plochy, okrasné zahrady a užitkové zahrady a pod.
Po shromáždění všech těchto údajů je možné přistoupit k výběru projektu z široké nabídky typových projektů, nebo zadat vypracování projektu stavby odborné projektové firmě nebo autorizovanému architektovi příp. inženýrovi.
Výběr z typových projektů volíme především tehdy, když naše požadavky na rodinný dům jsou obvyklé jako u ostatních stavebníků, máme rovnou nebo mírně svažitou parcelu s vhodnou orientací ke světovým stranám a parcelu, která je dostatečně široká ( nejlépe cca o 10 m širší, než je šířka zvoleného typového domu).
Při výběru projektu z nabídky typových projektů se neobejdeme bez dopracování vybraného a zakoupeného projektu projektantem o dokumentaci, která má vztah ke konkrétní stavební parcele, na níž bude rodinný domek postaven, tj. o výkres situace stavby s osazením stavby do terénu, o projekt přípojek inženýrských sítí a napojení na komunikaci, příp. projekt oplocení pozemku a terénních úprav, zpevněných venkovních ploch apod.
Výhodou pořízení projektové dokumentace na stavbu rodinného domku výběrem z nabídky typových projektů je nesporně možnost výběru z několika desítek variantních řešení rodinného domku, možnost srovnávání jednotlivých řešení rodinného domku mezi sebou, rychlost pořízení dokumentace, její komplexnost a správnost řešení z hlediska platných norem a předpisů a v neposlední řadě i nízké pořizovací náklady na takovou dokumentaci.
Při výběru projektu rodinného domu se může stát, že námi vybraný typ domu je velikostí zastavěné plochy a svými rozměry vhodný na stavební parcelu, ale umístění vstupu a vjezdu, tj. napojení na přístupovou komunikaci, nebo doporučená orientace vstupu k světovým stranám je nevyhovující. V takovém případě mnohdy pomůže pouhé otočení domu - "zrcadlový obraz" projektu. V případě, že naše parcela je užší a neumožňuje docílit předepsaných odstupů od hranic sousedních pozemků, je možné u některých typů domů, při vhodné orientaci ke světovým stranám, použít zrcadlový obraz. Tím získáme po úpravě projekt dvojdomku vhodný na dvě sousední parcely. Tak vzniká celá řada možností a variant použití typových projektů pro realizaci rodinného domu.
Typové projekty jsou odzkoušené v mnoha realizacích. Moderní dispoziční řešení, účelné využití prostor i estetické kvality domu dávají dobrý předpoklad pro kvalitní soudobé bydlení.
Pokud jsou naše požadavky na budoucí rodinný dům specifické, např. potřebujeme postavit rodinný dům v komplikované situaci z hlediska rozměrů, tvaru, či svažitosti stavební parcely, nebo chceme v rodinném domu i místnosti pro podnikání, příp. provozování některých specifických činností, zadáme zpracování příslušné projektové dokumentace odborné projektové firmě, příp. autorizovanému architektovi nebo inženýrovi.
V takových případech se většinou nejdříve zpracovává studie rodinného domu (někdy i ve více variantách), která poslouží i jako podklad pro vydání územního rozhodnutí a pak následně projekt pro stavební povolení, který se před vlastní výstavbou doplní o dokumentaci k provedení stavby. Takto zpracovaná dokumentace pro stavbu rodinného domu bývá podstatně dražší, než projekt zakoupený z nabídky typových rodinných domů, ale může dobře reagovat na specifické požadavky stavebníka i na specifika stavební parcely. Může odrážet osobnost stavebníka, lépe reagovat na tradiční architekturu regionu nebo na okolní zástavbu a zakomponování stavby do krajiny.
Vhodným reagováním na základové podmínky stavby (např. ve svažitých terénech, na orientaci ke světovým stranám, výhledu do okolí z budoucího domu apod.) se vám vložené prostředky a čas do individuálního projektu rodinného domu vrátí při vlastní výstavbě domu a při jeho provozu a užívání.
Určitým rizikem je výběr projektanta, neboť ne všichni, kteří jsou oprávněni projektovat mají dostatečné zkušenosti s projektováním soudobých rodinných domů.
Projekt rodinného domu - doporučení
musíme respektovat regulační zásady a odstupové vzdálenosti od sousedů, regionální architekturu a okolní zástavbu
důležitým faktorem je orientace ke světovým stranám, oslunění, výhled do okolí
typový projekt rodinného domu je možno v určité míře upravit dle požadavku stavebníka
pokud navrhujete v typovém projektu rozsáhlejší změny v nosných konstrukcích je vhodnější zhotovení individuálního projektu podle Vašich požadavků
Mít vlastní střechu nad hlavou je jistě snem mnoha z nás. Každý si asi dokáže představit, jak by měl jeho ..
Za velkých letních veder potřebují nádobové rostliny, zejména durman, kopretina, oleandr, fíkovník a hortenzie ..
Dnes vám přinášíme další díl Vašeho oblíbeného seriálu o Vašich zahrádkách, tentokráte kalendářní ..
Dnes si řekneme, kam nejlépe odkazovat a jak používat longtailové výrazy. Pro příklad si představte, že máte eshop a prodáváte televize. Největší chyba při SEO je snaha, být na předních pozicích např. na slovo televize. Je to opravdu častá a zásadní chyba, kterou dělá ..
Hlavním cílem projektu je přispět k rozvoji vědeckých forem práce na středních školách, podpořit zájem o přírodovědné předměty na SŠ a spolupráci mezi SŠ a VŠ, přispět k vědeckému způsobu uvažování založeném na předpokladech a faktech a zvýšit tak atraktivitu ..
To, co v češtině označujeme obecně jako parfém, nemusí být parfém. O něco výstižnější slovo je vůně. Vůně se totiž dělí podle intenzity a koncentrace vůní na parfémy, EdP a EdT. To, co v češtině označujeme obecně jako parfém, nemusí být parfém. O něco ..
Zdravím všechny tenisové fanoušky a fanynky, zdravím všechny rekreační tenisové hráče a hráčky a také všechny členy a členky spolku Tenisová rodina. V sobotu 26.9.2020 byla ukončena soutěžní série tenisových turnajů pod názvem Tennis Family Tour 2020. Poslední venkovní ..
Říkáte, že vás zaujala virtuální scéna a také se chcete pokusit prorazit v tomto drsném odvětví, které nabízí téměř neomezené možnosti a značnou svobodu při rozhodování? Líbí se vám práce tohoto podmanivého charakteru a myslíte si, že máte trhu co nabídnout? Pokud ..
Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu stavimbarak.cz vložte níže vaši emailovou adresu.
Co si o tom myslíte?